
Ženy, respektujte svou cykličnost! Zvýšíte tím nejen výkonnost, ale i dlouhodobou spokojenost
Co kdyby menstruační cyklus nebyl jen nezbytnou překážkou, kterou je potřeba jednou za měsíc tiše přetrpět, ale efektivním nástrojem k dosahování stanovených cílů? Pokud žena ví, jak funguje její cykličnost, daleko lépe a snáze umí tuto přirozenou výhodu využít ve svůj maximální prospěch. Přestože si každá fáze žádá jiný přístup, energii a tempo, přináší zároveň i příležitosti k tomu být úspěšná – v osobním i pracovním životě!
Ženská vs mužská energie
Určitě jste již setkali s obecným názorem, že muži jsou stabilní, výkonní a analyticky založení, zatímco ženy vynikají empatií, intuicí a hlubším emočním prožíváním. Tyto rozdíly neurčuje ani tak samotné pohlaví, jako spíš energie, která v člověku v danou chvíli převládá. Řeč je o mužské a ženské energii. Přestože názvy svádí k jednoduchému rozdělení podle genderu, ve skutečnosti má každý z nás oba typy, bez ohledu na to, zda jde o muže či ženu. Není proto výjimkou, že i žena může mít v sobě dominantní mužskou energii, často je to přitom patrné hned na první pohled. „Ženy s převažující mužskou energií jdou po výkonu, jsou velmi zaneprázdněné a zapálené pro danou věc. V opačném případě žena silně prožívá emoce, je intuitivní a napojená na samu sebe. Každá tedy vnímá realitu trochu jinýma očima,“ vysvětluje rozdíl Irena Hončlová, odbornice na celostní medicínu a spoluautorka podcastu Hackni život.
Energie se však u všech neprojevují vždy stejně. Ačkoliv i muži mohou mít ženskou energii, u žen je násobená menstruací a hladinou hormonů v konkrétní fázi měsíčního cyklu.
Když stoupá hladina estrogenu, roste i výkonnost
Pro maximální využití energií a cykličnosti je nejprve nutné porozumět samotnému cyklu a jednotlivým procesům, které se v době zhruba 28 dní v ženském těle odehrávají. Hlavními aktéry jsou v tomto případě hormony – především estrogen, jenž podporuje dynamiku, sebevědomí a aktivitu typickou pro mužskou energii, a progesteron, často přezdívaný jako ženské valium díky svým zklidňujícím účinkům. Během měsíčního cyklu se jejich hladiny postupně mění, čímž se spouští několik zásadních mechanismů, a žena tak postupně prochází hned 4 odlišnými fázemi.
Ženský biologický měsíc začíná samotnou menstruací, jež průměrně trvá 3-7 dní. Od prvního dne, kdy žena menstruuje, se zároveň počítá tzv. folikulární fáze, během které postupně stoupá hladina estrogenu, jež přibližně po 14 dnech dosahuje svého maxima, a nastává tak období ovulace. „V první části měsíčního cyklu se ženy snáze dostávají do mužské energie. Jsou energické, rozhodné, výkonné a nebojí se plánovat. Vrcholem je poté ovulace, kdy je jejich tělo nejvíce připravené na to otěhotnět. Nachází se v nejlepší fyzické i psychické kondici, jsou sebevědomé, chtějí se setkávat s lidmi a mají tendenci být středem pozornosti. Zkrátka ovulace, ačkoliv se jedná pouze o 16 až 30 hodin, je čas, kdy se žena cítí 100% sama sebou,“ dodává Irena Hončlová.
Kromě míry energie a psychického rozpoložení ovlivňuje stoupající hladina estrogenu i další důležité aspekty každodenního života. Se změnou hormonů se mění například i chutě k jídlu. Během folikulární fáze a ovulace tělo nepotřebuje přijímat příliš mnoho sacharidů, bez problému si vystačí pouze s bílkovinami, vlákninou a zdravými tuky. V této době zároveň dochází k opravdu efektivnímu spalování energie. Je proto ideální zaměřit se především na kardio cvičení a nebát se jít do vyšší intenzity.
Čas na kreativitu, úklid a opravdovou pohodu
Zhruba 14 dní od počátku cyklu začíná hladina estrogenu postupně klesat a do hry vstupuje progesteron, který ženu posouvá do poslední fáze – tzv. luteální. V druhé části cyklu, jež rovněž trvá zhruba 2 týdny, se účinek hormonů mění. Místo výkonnosti, plánování a řešení analytických úkolů nastává období zklidnění. Největší „zen“ žena obvykle zažívá v okamžiku, kdy hladina progesteronu dosahuje svého vrcholu. Jakmile se však začne opět snižovat, přichází čas na kreativitu, seberealizaci a snahu dokončovat vše, co je rozpracované. Irena Hončlová přitom upozorňuje, že ať už se jedná o jakoukoliv činnost, jako je vaření, práce na zahradě či úklid domácnosti, je důležité tyto potřeby opravdu naplnit: „Pokud se tak nestane, může dojít až k frustraci, podrážděnosti a náladovosti.“ Tato fáze je také spojována s tzv. premenstruačním syndromem (PMS), kterým trpí až 90 % žen. Jeho příčinou je prudký pokles obou hormonů, jenž zásadně ovlivňuje psychickou i fyzickou rovnováhu. Ženy se silným PMS se často cítí vyčerpané, přecitlivělé, v napětí a mají potřebu se uzavírat do sebe. Projevy i délka trvání jsou ale velmi individuální a každá toto období přibližně 10 až 7 dnů před menstruací prožívá jinak.
Za zmínku stojí i vliv progesteronu na chutě na sladké. Na rozdíl od první části cyklu totiž tělo skutečně začíná více toužit po sacharidech, které jsou pro něj v tomto období přirozeným zdrojem potřebné energie. V luteální fázi je proto vhodné více se zaměřit na správnou skladbu jídelníčku, zbytečně nepodléhat nezdravému mlsání a cukry organismu dodat spíše ve formě příloh než čokolád a jiných sladkostí. Tělu navíc závěrem cyklu daleko více svědčí silový trénink – pomáhá udržet stabilní náladu, spalovat přebytečnou energii a podporovat hormonální rovnováhu.
Cykličnost jako superschopnost?
Jeden měsíční cyklus má tedy celou řadu podob, v rámci kterých se mění nejen nálada, ale i celkové potřeby. „Je to takové přeházené roční období, kterým si průměrná žena za svůj život projde až 400krát! Začínáme zimou, postupně přecházíme do kvetoucího jara, následně si užíváme léto, kdy se cítíme nejlépe, a pomalu ale jistě vstupujeme do podzimu, jež se nese ve znamení úklidu a dokončování věcí před blížící se zimou,“ popisuje odbornice Hončlová. Jak tedy využít cykličnost naplno a proměnit ji v opravdovou superschopnost? Důležité je hormony poslouchat a porozumět jednotlivým fázím. Během menstruace je vhodné dopřát si 2 až 3 dny odpočinku, věnovat se sama sobě a postupně nabírat síly na folikulární fázi, kdy je čas zazářit a být produktivní a výkonná. Přestože období ovulace je otázkou jen pár hodin, i tak je možné maximální hladiny estrogenu využít ve svůj prospěch. Vhodné je naplánovat si na tento den náročné schůzky, zásadní rozhodnutí a vyřešit úkoly, které čekají, až přijde jejich chvíle. Jakmile se menstruační cyklus přehoupne do druhé části, je načase se realizovat a nebát se být kreativní.
Pokud bude žena respektovat svou cykličnost a pochopí, jak její tělo v určitých fází funguje, z dlouhodobého hlediska se bude cítit lépe a dosáhne tzv. flow – bude vědět, kdy je vhodné dát přednost výkonné mužské energii, a kdy naopak je ideální čas pro intuici, sebepoznání a vnitřní zklidnění.
O podcastu Hackni život
Dvě kamarádky – Irena a Míša – se pravidelně setkávají, aby uvolněně a prakticky probíraly, jak zlepšit život a být spokojenější a šťastnější, tak aby i v pokročilém věku zůstaly vitální a soběstačné. Cílem podcastu a blogu Hackni život je jednoduše ukazovat, co můžeme bez velkého úsilí zlepšit, protože zdraví je to nejcennější, co máme, a každý krůček se počítá.
Irena Hončlová je doktorka farmacie a odbornice na celostní medicínu (naturopatka), která má tři děti, a přesto se dokáže dát na první místo. Míša Kačena má jedno dítě a pocit, že stále nestíhá. Irena ji inspiruje a ukazuje, že to jde. Společně probírají témata, která nás všechny zajímají: jak správně jíst, jak nás ovlivňují hormony v každém věku, jak se liší potřeby mužů a žen, jak pochopit procesy v našem těle a jak brát jídlo jako příležitost ke zlepšení fyzického i psychického zdraví. Rozhovory jsou veselé a uvolněné, aby si z nich posluchači vždy odnesli spoustu praktických tipů a rad.
Více na: https://www.hacknizivot.cz/podcast/