Brno chystá podívanou, jaká tady ještě nebyla. Zkombinuje dva světy Muchovy tvorby

Festival RE:PUBLIKA bude zahájen 26. května v Brně a připomene sté výročí vzniku Československa, ale také devadesát let od otevření brněnského výstaviště. Unikátní výstavu ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY naleznete v historickém pavilonu H.

„Festival RE:PUBLIKA rekapituluje sto let samostatné existence naší země. Mám velkou radost, že se v jeho rámci v Brně představí i světoznámá Slovanská epopej, a děkuji hlavnímu městu Praze za spolupráci. RE:PUBLIKA díky této výstavě symbolicky propojí naše dvě největší města. Toto prvorepublikové dílo světově proslulého českého umělce a moravského rodáka celou svou myšlenkou a provedením oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Jsem proto přesvědčený, že přesně naplňuje koncept a smysl Festivalu RE:PUBLIKA,“ říká primátor města Brna Petr Vokřál.

„Jsem ráda, že se Praha může na Festivalu RE:PUBLIKA podílet právě zapůjčením Slovanské epopeje. Je to jedno z nejdůležitějších uměleckých děl naší historie, které má navíc tendenci celý národ spojovat, a především i připomínat, že můžeme být na naší historii hrdí. O jeho výjimečnosti svědčí i obrovský úspěch, kterého se Muchova plátna dočkala při nedávné cestě po Asii a já jsem přesvědčena, že nejinak tomu bude i v Brně,“ uvádí pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Celkem devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr 8x6 metrů, bude umístěno v hlavní lodi pavilonu. Sbírka Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události, pak bude v prostoru pod galeriemi pavilonu. Od roku 2013, kdy byla sbírka vystavena v Obecním domě v Praze a stala se historicky nejúspěšnější výstavou výtvarného umění v ČR, se podstatně rozšířila. V Brně dokonce bude řada exponátů, které dosud nespatřila světlo světa.

Kurátorem výstavy je Karel Srp český historik umění, který se při své profesi zaměřuje na Alfonse Muchu a kromě již zmiňované výstavy v pražském Obecním domě byl také kurátorem vystavení Slovanské epopeje ve Veletržním paláci.

Brno se stane prvním místem, kde budou k vidění dva propojené světy českého secesního velikána, malíře Alfonse Muchy. Devět největších pláten z majestátního cyklu Slovanská epopej se nově přidá jedinečná nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby na světě. Budou tak zkombinovány dva protipóly tvorby světoznámého secesního. Vznikne tak unikátní výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby.

„Festival RE:PUBLIKA rekapituluje sto let samostatné existence naší země. Mám velkou radost, že se v jeho rámci v Brně představí i světoznámá Slovanská epopej, a děkuji hlavnímu městu Praze za spolupráci. RE:PUBLIKA díky této výstavě symbolicky propojí naše dvě největší města. Toto prvorepublikové dílo světově proslulého českého umělce a moravského rodáka celou svou myšlenkou a provedením oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Jsem proto přesvědčený, že přesně naplňuje koncept a smysl Festivalu RE:PUBLIKA,“ bylo potvrzeno nadšeně primátor města Brna Petr Vokřál.

Původně třítýdenní výstava se díky své unikátnosti výrazně prodlouží. Lidé z celého světa ji budou mít možnost na brněnském výstavišti navštívit až do konce letošního října. Něco tak mimořádného by však nemohlo vzniknout, kdyby nedošlo ke spolupráci Hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů.

Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu potvrdil, že se do projektu zapojili bez váhání. Nikterak dlouho nepřemýšleli nad tím, když došlo k oslovení ze strany Veletrhů Brno. Vnímali především to, že mají především možnost nabídnout pohled na unikátní spojení komerční tvorby secesního mistra a zároveň jeho vlasteneckého vyjádření v podobě Slovanské epopeje. Dílo Alfonse Muchy v sobě nese otisk nejen Čechů, ale i dalších slovanských národů.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš to považuje za velkou čest, že brněnské výstaviště může přivítat jednoho z nejproslulejších českých malířů všech dob, navíc symbolicky v den, kdy areál oslaví 90 let od svého otevření.

Dveře pavilonu H se prvním návštěvníkům otevřou v den zahájení Festivalu RE:PUBLIKA – přesně za měsíc, v sobotu 26. května. Na rozdíl od většiny festivalových pilířů bude vstup na výstavu zpoplatněn, a to částkou 150 korun.