Farmakologické studie potvrzují pozitivní dopad kurkumy na klouby

Kurkuma, také známá jako koření králů, tvoří nezbytnou součást indické kuchyně, nicméně dokáže mnohem víc než jen okořenit jídlo. Studie se shodují na tom, že kurkuma má přímo zázračné účinky na lidský organismus. Její účinná složka, kurkumin, je zcela přírodní a netoxická, funguje jako antioxidant a působí protizánětlivě.[1] A právě protizánětlivé účinky kurkuminu pomáhají při léčbě nemocí kloubů, jako je artróza nebo osteoporóza.

Kurkuma se používá v ajurvédské nauce o životě a dlouhověkosti již celá staletí. Sušený nebo mletý kořen kurkumy pomáhá tlumit zánět, pomáhá při kožních problémech, podporuje normální činnost jater, pomáhá při hubnutí, přispívá k navození duševní rovnováhy a působí jako antioxidant, čímž posiluje imunitu. To je také důvod, proč existuje více než 5  600 publikovaných farmakologických studií[2] na její účinky, včetně účinků na funkci kloubů. Studie ukazují, že pacienti, kteří do svého léčebného plánu přidali 200 miligramů kurkuminu denně, zaznamenali snížení bolesti a zlepšení pohyblivosti.[3] Pacienti užívající kurkumin v léčbě artrózy uváděli významně nižší výskyt nežádoucích účinků než pacienti léčení přípravkem na bázi jiné účinné látky a dokonce žádné nežádoucí účinky v podobě žaludečních potíží.[4]

„Léčení kloubů kurkumou může být stále vnímáno jako jakási babská rada, ale výzkumy jasně ukazují jeho nesporné příznivé účinky. Protizánětlivé účinky kurkuminu působí proti akutní i chronické bolesti, chrání chrupavku a pomáhají ke zvýšení hybnosti,“ říká MUDr. Jakub Holešovský, lékař z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.

Kurkuma klouby léčí i ochraňuje

Kurkuma, respektive kurkumin, pomáhá tlumit zánětlivé procesy, přičemž nevykazuje nežádoucí účinky na gastrointestinální trakt.[5] Řadou studií byl také prokázán efekt kurkuminu v protekci kloubních chrupavek. Komplexním působením na kloubní chrupavky snižuje tvorbu volných kyslíkových radikálů a podporuje funkci antioxidantů, které jsou přirozenou součástí lidského těla.[6] Navíc pomáhá proti ztuhlosti a bolesti kloubů, které trápí lidi s artritidou nebo revmatem.[7] Doplnit svoji stravu o přípravky s kurkumou by měli i aktivní sportovci, kteří dbají o zdraví svých kloubů. 

Efektivní užívání kurkumy

Pokud chcete plně využít blahodárných účinků kurkuminu, bohužel nebude stačit jednoduše zařadit kurkumu do každodenní stravy. Kořen kurkumy obsahuje asi 3 % kurkuminu a pro lidský organismus je složité ho v přírodní podobě absorbovat, protože se nerozpouští ve vodě. V syrové formě dokáže lidské tělo vstřebat pouze 1 % kurkuminu.[8] Tím pádem pouze kořenit kurkumou nestačí. Pro efektivní užití kurkuminu a jeho přirozené působení v organismu je nejlepší užívat extrakt z kurkumy nebo přípravek, který ho obsahuje spolu s jinými prospěšnými látkami. Tyto přípravky jsou k dostání v lékárnách a jsou volně prodejné.

Ideálním přípravkem obsahujícím kurkumu je například doplněk stravy Flexofytol®. Flexofytol® obsahuje kurkumu zpracovanou unikátním způsobem, který zaručuje až 2700krát větší vstřebatelnost než u přírodního prášku kurkumy. Tu tak tělo dokáže lépe vstřebat a taky maximálně využít její příznivé účinky. Flexofytol® obsahuje bio-optimalizovaný extrakt kurkumy standardizovaný na 42 mg kurkuminu. Pokud je bylinný extrakt standardizovaný, máte jistotu, že v každé tabletě nebo kapsli je stejné množství aktivní látky. To je zárukou kvality a očekávaného příno su výrobku.

Doplněk stravy Flexofytol® byl úspěšně otestován lékaři na oddělení Ortopedie a traumatologie v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov. Tým lékařů pod vedením primáře Jiřího Beznosky sledoval užívání doplňku stravy Flexofytol® 30 uživateli ve věku 45–65 let trpícími artrózou kloubů.

Hodnocení intenzity bolesti se v průběhu studie zlepšilo v průměru o 50 % u všech uživatelů. Současně u uživatelů došlo i ke zlepšení jejich hodnocení pohyblivosti a kvality života.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
[2] https://openrheumatologyjournal.com/contents/volumes/V8/TORJ-8-77/TORJ-8-77.pdf
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
[4] https://trialsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13063-019-3327-2
[5] https://www.prolekare.cz/novinky/bio-optimalizovany-extrakt-z-kurkumy-v-terapii-osteoartrozy-106350
[6] https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#section3
[7] https://www.healthline.com/health/turmeric-for-gout#turmeric-and-gout
[8] https://cs.medlicker.com/899-jaky-je-prinos-kurkuminu-v-lecbe-rakoviny