Přírodní dar jménem MERINO: Naskočte na tu správnou vlnu!

V zimě hřeje, v horku chladí, pohlcuje vlhkost, je „samočistící“, prodyšný, zabraňuje množení bakterií. O jaký materiál se asi tak jedná?  Není to nějaký unikátní hi-tech materiál z oblasti sci-fi, ale opravdový dar přírody. Dříve, než si přiblížíme vlastnosti 100 % přírodního supervlákna, huňatého porostu ovcí plemene merino, pojďme si udělat výlet do vrcholného středověku, konkrétně do Španělska v období 13. a 14. století. Právě Pyrenejský poloostrov se stal kolébkou plemene merino, kde byly tyto ovce šlechtěny a také přísně střeženy, aby neopustily svou vlast, a to až do 18. století, kdy se odtud začaly šířit i do dalších zemí.

Dnes patří k největším vývozcům merino vlny Jižní Afrika, Argentina, Nový Zéland a především Austrálie. Až stokilová domácí zvířata jsou celá porostlá jemnou vlnou tak, že jim vylézá jen čenich. Když je chovatelé jednou ročně ostříhají, z každé ovce mohou získat až deset kilogramů vlny – přibližně polovinu z toho tvoří čisté vlákno. Jen v Austrálii je každoročně vyprodukováno okolo 345 milionů kilogramů, čímž se země protinožců stala vlnařskou velmocí a jedničkou na trhu.

Jak vypadá merino vlákno?

Australský kontinent je krásný, ovšem pokud jde o podnebí, dokáže být i poněkud drsný: teploty mohou dosahovat více než pětatřiceti stupňů nebo naopak spadnout až pod minus dvacet. Vlna však pomáhá ovcím se aklimatizovat i v extrémních podmínkách, a když si jejich „oděv“ propůjčíme, získáme stejné výhody – v zimě nás bude hřát a v létě chladit. „Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě tílko z Merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” přibližuje vlastnosti materiálu Žaneta Fidrantová, ze společnosti Norská móda.

Vlákna merino vlny jsou natolik tenká, že se jejich tloušťka měří v mikrometrech – ta nejjemnější mohou mít až třetinu průměru lidského vlasu. Pokud bychom je položili na sklíčko mikroskopu a podívali se na strukturu, viděli bychom kadeřavé vlákno. Tento tvar i složení s sebou přináší spoustu výhod.  „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněný nátělník nebo tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” dodává Žaneta Fidrantová.

Příroda v hlavní roli

Ačkoliv si ve spojení s vlnou spousta lidí možná vybaví jen svetry, čepice a šály, merino vlákno má mnohem širší využití. Stává se součástí sportovních oděvů, funkčního prádla, ale i pánských obleků či dámských kostýmků. Aby vlákno neztratilo své unikátní vlastnosti, je třeba se při praní řídit podle pokynů na visačce. Sáhněte po přípravcích vhodných na praní vlněných materiálů, obsahující lanolin. A nepoužívejte aviváž! Odstranila by totiž přirozený maz a tím by materiál ztratil svou odolnost.

Protože merino vzešlo z přírody, do přírody se i snadno vrací, na rozdíl od syntetických materiálů je snadno rozložitelné, takže když oděv doslouží, nebude jeho likvidace nadměrně zatěžovat životní prostředí.

10 skvělých vlastností merino vlny, které vás nadchnou!

  1. Je jemnější než kašmír! Mohou za to extra tenká vlákna, díky kterým oděv neškrábe a „nekouše“ a je velmi příjemný na nošení – i pro citlivou dětskou pokožku.
  2. Je antialergenní! Nepohlcuje prach a zabraňuje růstu bakterií.
  3. Chrání proti škodlivému UV záření! Oproti tomu neupravená bavlna, nylon, akryl a hedvábí absorbují UV záření velmi špatně.
  4. Je ohnivzdorná! Tuto vlastnost získala díky obsažené vodě (až 14 % vodíku) a proteinu.
  5. Nezapáchá! Ani když se zpotíte, nemnoží se v ní bakterie způsobující nevábnou „vůni“.
  6. Je antistatická! Už žádné naježené vlasy jako v syntetickém svetru!
  7. Absorbuje vlhkost o hmotnosti až 30 % svého suchého stavu. Pro srovnání: umělá vlákna za stejných podmínek pohltí jen 5 %.
  8. Skvěle se udržuje! Vlákna mají ochrannou vrstvu mikromazu, která zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Označuje se také jako „samočistící efekt“.
  9. Nemačká se! Protože se vnitřní struktura podobá pružině, má velmi dobrou schopnost roztažnosti – na rozdíl od umělých tkanin jako je nylon či polyester.
  10. Je prodyšná! Každé vlákno „dýchá“ – u syntetických materiálů prodyšnost záleží na hustotě pletení. Hustě pletené umělé tkaniny se pak podobají nepropustnému igelitu – zatímco merino vlna zůstává prodyšná za všech okolností.