Bolestivé koutky. Co je jejich příčinou?

Aktuální období je doslova rájem pro množství bakterií a virů, které odevšad útočí na naši imunitu. Té dává pořádně zabrat i zvýšený stres, se kterým se každý den setkáváme při plnění povinností v práci či v soukromí. A právě oslabená imunita je důvodem, proč jsme náchylnější ke spuštění nepříjemného zánětu v podobě bolestivých koutků rtů.

Pár informací úvodem: koutky jsou zánětlivé onemocnění rtů, odborně nazývané cheilitis angularis. Problém postihuje buď jeden, nebo dokonce oba koutky rtů. Častěji se s ním setkáme u dětí než u dospělých. Jeho vznik zapříčiňují bakterie nebo kvasinky, nejčastěji však jde o kombinaci obou faktorů. Přestože se tyto mikroorganismy běžně nacházejí na naší kůži či sliznicích, potíže se odstartují až po jejich přemnožení nebo když se dostanou do otevřené rány. Vlhké prostředí v ústech navíc podporuje vznik a rozvoj tohoto problému.

 

Nedostatek vitamínů

Přispět ke vzniku koutků může i nedostatek některých vitaminů skupiny B, konkrétně B2,5,7,9 a 12. Do určité míry může zhoršení stavu způsobit i nedostatek minerálů jako železo a zinek. I proto jsou koutky především problémem lidí bojujících s anémií nebo trávicími obtížemi, či chorobami trávicího traktu (jako je například Crohnova nemoc, kdy se do těla hůře vstřebávají některé zmíněné vitamíny).

Další skupinou lidí, u kterých se koutky objevují, jsou ti, kteří užívají antibiotika. Ale ne vždy, jejich vznik je samozřejmě individuální. Hovoříme spíše o pacientech, kteří musí antibiotika užívat během delšího období.

Nesprávná ústní hygiena

Péči o chrup a ústa bychom rozhodně neměli podceňovat. I to je totiž jedna z příčin, která může přispět k progresi praskajících koutků. „Nedostatečnou ústní hygienou lze také přispět k častějšímu výskytu koutků, jelikož infekce pochází zejména z úst. Občas si lidé pletou zanícený koutek s herpes, což je však již virové onemocnění,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

Projevy

Koutky vznikají v podobě zarudnutí a bolestivých skvrn na rozhraní sliznice úst a rtů. Charakterizuje je prasklinka, která se nachází uprostřed. Koutky mohou svědit, být pokryty žluto-hnědavým strupem, mokvat nebo dokonce začít krvácet. Jde o velmi nepříjemné projevy, které umí negativně zasáhnout do každodenního společenského fungování, zejména při konzumaci jídla a nápojů. Nemluvě o tom, že jsou projevem mnohem vážnějších, výše zmíněných procesů, které v těle probíhají.

Léčba 

Základ léčby tvoří nanášení protikvasinkových a antibakteriálních mastí, které usnadňují hojení. Před samotným nanesením je důležité ranku nejdříve vydezinfikovat, například borovou vodou. V lékárně vám vhodně poradí, které další roztoky jsou k dezinfekci vhodné a které naopak ne.

Přírodní přípravky

Pokud upřednostňujete spíše přírodní přípravky, vhodný je beta glukan. „Beta glukan může pomoci imunitě k lepšímu hojení a beta glukanový gel je výborný při regeneraci poškozených tkání,” ozřejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures. Gel je na rozdíl od jiných přípravků průhledný, diskrétně podporuje hojení a po jeho nanesení můžete bez obav vyrazit do ulic.

Dalším velmi dobrým pomocníkem z košíku babských receptů je propolisová tinktura, hojení urychluje i čajovníkový olej a aloe. Doporučuje se dokonce i potírání ran čerstvým česnekem, což však může být trochu problém, pokud se chystáte do práce nebo kamkoliv mezi lidi. Česnekový závan s sebou zřejmě nechcete nosit celý den.

Doplňovat by měly i vitaminy skupiny B, železo a zinek. Zda je budete tělu dodávat ve formě stravy, nebo výživových doplňků, je jen na vašem rozhodnutí. Samozřejmě, výživná a čerstvá strava je to nejlepší pro naše tělo, ale pokud potřebný přísun vitamínů nedokážete zajistit tímto způsobem, pak jsou výživové doplňky správnou volbou.

„Pokud by se koutky vyskytovaly často a jejich hojení trvalo nepřiměřeně dlouho, je vhodné navštívit lékaře, protože někdy bývají projevem jiných, závažnějších onemocnění,” upozorňuje
Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

 

Prevence

Kromě zásobování těla potřebnými minerály a vitamíny, aby bylo schopno bránit se zánětu, je důležité udělat i další preventivní opatření. Jelikož zdrojem infekce bývá zejména ústní dutina, základním předpokladem zamezení vzniku koutků je správná péče o ni. Zuby bychom si měli čistit minimálně 2x denně, ideálně zubní pastou, která neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravou mikroflóru v ústech udržují například i probiotika na cucání. Jako prevenci lze používat i ochranné balzámy na rty s obsahem zinku. Pokud však žádné ze zmíněných postupů nezabírají, je nutná návštěva lékaře, který naordinuje léčbu přesně podle potřeb vašeho těla.

 

Beta glucan Gel

145.00 Kč

Jemný Beta glucan Gel je dermatologicky testován, neparfémovaný a vhodný pro citlivou pokožku.  Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glucanu svým působením na imunitní buňky kůže podporuje regeneraci pokožky a pozitivně působí na ochranu před jejím poškozením.

www.enatures.cz

Zdroj: Martina Hrubá