10 nejčastějších chyb při focení aneb jak se stát fotografem

Učený z nebe nespadl, to všichni víme. Když se něco učíme, děláme při tom chyby, které dokážeme časem rozpoznat a vyhnout se jim. Je ale také několik zbytečných kiksů, které se běžně opakují u spousty začínajících fotografů – ať už je jejich cílem pěkné rodinné album z dovolené nebo rovnou budoucí portfolio. Následujících 10 bodů přináší startovní balíček tipů pro každého nadšence s novým fotoaparátem. Pokud jste to vy, tak pozorně čtěte.

  1. Nesoustředěná kompozice

Vyčleňte si čas a zkuste se zaměřit na to, co vlastně fotíte. Samozřejmě, že ne vždy se naskytne příležitost a vaše děti nebo pes vám z hledáčku utečou dřív, než byste řekli spoušť. Mějte ale trpělivost a dejte si záležet na tom, aby na fotce nebylo o nohu nebo hlavu méně. Pokud máte možnost, použijte místo displeje hledáček. Jen díky němu vás nebude rozptylovat okolí a budete vnímat pouze to, co bude na výsledné fotografii.

  1. Pravidlo třetin

Rozhodli jste se na dovolené nebo víkendovém výletě zvěčnit okolní krajinu, ale fotky jsou nudné a nezáživné? Možná je to tím, že se nedržíte jednoduchého principu třetin. Linie horizontu by neměla být na středu, ale buď v první nebo druhé (tedy horní nebo dolní) třetině. Na fotku zkrátka dejte z větší části to, co je zajímavější.

  1. „Stoupni si doprostřed“

Přijde vám jako jediná možná cesta fotit vše vprostředku hledáčku? Bylo by to hezky jednoduché, ale není tomu tak. Na středové kompozici sice není nic špatného, nelze ji ale použít ve všech případech. Nebojte se experimentovat, vyfoťte více fotografií z různých úhlů. Pokud fotíte lidi, vytvořte více prostoru ve směru pohledu. Vyzkoušejte i jiné pozice, vylezte výš, slezte níž, fantazii se meze nekladou. Uvidíte, jak budete z výsledku překvapeni.

  1. Nechtěně nasazené parohy

Opatrně také při focení portrétů! Vždy se zaměřte nejen na objekt, ale také na to, co se nachází v jeho pozadí. Mohlo by se totiž stát, že na fotce někomu poroste z hlavy větev. A nebude to vina stromu opodál, ale pouze vaše. Buďte proto obezřetní, byla by škoda udělat místo pěkné fotky vtip kolující po internetu.

  1. Zbytečné používání blesku

Co je roztomilejšího než váš malý jorkšír sedící v pelíšku ve tvaru žraloka. Venku už je tma a světlo v obýváku nestačí, a tak použijete blesk. Výsledkem je ale mastně vzhlížející stříbrná kulička s očima jako terminátor. Vypněte blesk, zkuste si pohrát s manuálním nastavením a seřídit si čas a clonu tak, aby byla vaše fotografie správě exponovaná. Pokud však na použití blesku trváte, použijte záblesk odražený o strop nebo stěnu místnosti.

  1. Špatně zaostřeno

Pokud není vaše fotka dobře zaostřená, nemůže být kvalitní, i kdyby byla jinak technicky dokonalá. Ostřit musíte přesně na objekt, který fotíte, jinak na fotce bude zmatek a ztratí význam. Pokud nemůže automatické ostření kvůli nepříznivým světelným podmínkám zaostřit samo, spolehněte se raději na své oko a zaostřete manuálně. Pohrajte si ale také s efektem zvaným bokeh, což je výraz pro rozostřené pozadí, které nechá vyniknout objektu v popředí snímku. „Excelentním motivem pro práci s rozostřeným pozadím jsou portréty. Výrazný bokeh obsahují většinou záběry lidí z krátkých vzdáleností. Populární je bokeh také na snímcích zblízka a makrosnímcích květin nebo drobných tvorů. Krásně vypadá také skupina světel – když je cíleně fotíme jako rozostřené, vytvoří difuzně zářící kolečka, kterým se často říká holiday lights. Skvěle tímto způsobem totiž vyfotíte různé ozdobné žárovičky používané při oslavách nebo jako večerní osvětlení zahradních restaurací,“ radí profesionální fotograf a lektor fotografické Nikon školy Michael Jurák.

  1. Všechny fotky na šířku

Fotografovat na šířku je pro nás automatické, protože jsme na tento formát zvyklí a je pro naše oko přirozenější, ne vždy je však žádoucí. Nebojte se překlopit fotoaparát na výšku, mnohem lépe tak vyfotíte věci, které se soustředí ve vertikálním směru jako les, vysoké budovy, malou skupinku lidí apod. Hlavní je mít tuto možnost na vědomí, kdy ji pak použít už poznáte sami.

  1. Nebojte se!

Není čeho. Pokud jste ve stresu z toho, že bude fotka k ničemu, nakonec tak může dopadnout. Zkoušejte různá nastavení a různé kompozice. Váš fotoaparát toho může umět dost, ale nejvíce záleží na tom, co se naučíte vy. Říká se přeci, že nejlepší věci vznikají, až když vystoupíte z vlastní komfortní zóny. Neváhejte ji proto opustit, vaše sbírka fotografií se pak může stát hotovým uměleckým dílem.

  1. „To upravím v počítači“

Pokuste se fotit rovnou na fotoaparát tak, jak chcete, aby výsledná fotografie vypadala. Snímek pečlivě komponujte a exponujte. Je také lepší fotit do formátu RAW místo klasického JPG, ukládání v tomto formátu umožňuje lepší pozdější manipulaci s hodnotami. Místo filtrů si rovnou dopředu pohrajte s vyvážením bílé barvy. Pokud se ale úprav nehodláte vzdát, nezapomeňte, že tak jako v mnoha věcech i zde platí, že čeho je moc, toho je příliš.

  1. Neznalost neomlouvá

Zdaleka největší chyba, které se můžete dopustit, je neznat svůj vlastní fotoaparát. Pokud fotíte v příznivých světelných podmínkách, automatické nastavení zvládne v rámci možností vše, co potřebujete. Jakmile se od nich ale malinko odchýlíte, bude na to automat krátký. Se svým nástrojem se proto pořádně poznejte a buďte kamarádi. Pro začátek je vhodná lehčí zrcadlovka s velkým rozlišením, která zachytí hodně detailů, díky čemuž se nemusíte bát, že byste ztráceli na kvalitě fotek jejich ořezem. Takový je třeba Nikon D3500, který pořídíte už za cenu okolo deseti tisíc korun.