Zářivý úsměv můžete mít i vy! Pečujte o své zuby, dásně a ústní mikroflóru!

První dojem je mnohokrát rozhodující a nezáleží na tom, zda právě jdete na rande, pracovní schůzku či pohovor. Všude chcete zazářit a okouzlit své okolí. Součástí prvního dojmu není jen upravený vzhled, správná volba oblečení a kultivovaný projev, ale i úsměv. S bílým a zdravě vypadajícím úsměvem máte totiž vyhráno.

Co dělat, abyste měli zdravé zuby a dásně?

 1. PÉČE O ZUBY ZAČÍNÁ V DROGERII

Pravidelně se staráte o své zuby, ale výsledek se nedostavuje? Chybu jste mohli udělat už při výběru zubního kartáčku! Na trhu je dnes celá řada různých značek. Zubní kartáčky se mezi sebou liší tvarem, velikostí, délkou hlavy, tvrdostí a délkou štětin a také směrem jejich svazků. Každému vyhovuje jiná tvrdost štětin, tvar kartáčku, rukojeť a podobně. Lidé si proto vybírají kartáčky, které jsou pro ně nejpraktičtější. A to je často kamenem úrazu!

Dentální hygienička Lenka Rusinková doporučuje: „Lidé by měli upřednostňovat zubní kartáček s krátkou hlavou, která umožňuje lépe se zaměřit na jednotlivé zuby. Pro dokonalé odstranění zubního povlaku je potřebný kartáček střední až měkké tvrdosti. Vyvarovat byste se měli především tvrdých kartáčků, které vám mohou poranit dásně.“

UPOZORNĚNÍ: Na zubním kartáčku nešetřete! Vyměnit byste jej měli nejpozději po 2 - 3 měsících a pokud jste nemocní, tak ihned po odeznění příznaků nemoci.

Klasický nebo elektrický zubní kartáček?

Trendem dnešní doby se staly elektrické kartáčky. Lenost člověka dohnala k tomu, že raději vsadí na jednodušší metodu. „Standardně doporučuji klasický zubní kartáček, pokud však pacient není schopen vyčistit si zuby důkladně sám, je vhodné zvážit sonický elektrický kartáček. Výběr kartáčku je výsostně individuální záležitostí,“ konstatuje odbornice na zubní hygienu, Lenka Rusinková.

Zubní nit nebo mezizubní kartáček?

„Každý člověk preferuje jiné pomůcky dentální hygieny. Ten, kdo má zuby těsně u sebe, sáhne rozhodně po dentální niti, avšak pacienti s průměrnou velikostí mezizubních prostor dávají přednost mezizubnímu kartáčku,“ dodává L. Rusinková.

 1. NESTAČÍ SI ZUBY PRAVIDELNĚ ČISTIT

Věnujete se ústní hygieně zodpovědně ráno i večer, ale návštěva u zubaře je pro vás přesto horor? Nebojte se požádat svého stomatologa nebo dentálního hygienika, aby vám ukázal, jak si máte zuby čistit správně.

Na co se zaměřit při čištění zubů?

 1. Držte kartáček jako tužku v uvolněné ruce. Rozšířeným zlozvykem často bývá držení kartáčku v sevřené pěsti. Takovým úchopem vyvíjíte na zuby zbytečně velký tlak, a tak poškozujete sklovinu a také odíráte krčky zubů a dásní, které pak mohou krvácet.
 2. Čistěte si zuby minimálně 5 minut. Ráno spěcháte do školy nebo do práce a čištění zubů mnohokrát věnujete jen 2 minuty?! Tímto si "zaděláváte" na pozdější zubní kazy a paradentózu. Minimálně 3 - 5 minut byste si měli čistit zuby kartáčkem a další 2 - 3 minuty věnovat péči o mezizubní prostory, kde se usazuje nejvíce bakterií. „Nejvhodnější na péči o mezizubní prostory je zubní nit a mezizubní kartáčky, protože důkladně odstraní plak a zbytky jídla v mezizubních prostorech,“ doporučuje dentální hygienička.

III. Čistěte si zuby krouživými pohyby. Zastaralá metoda, kdy se kartáček vodorovně posouvá po zubech ze strany na stranu, není šetrná k zubním krčkům, proto raději volte krouživé pohyby. Zubní kartáček přiložte štětinami pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně a začněte dělat malé vibrační pohyby / kroužky, aby se vlákna kartáčku dostala i pod dáseň. Díky tomu se zbavíte i bakterií. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory.

 1. Po pečlivém čištění byste měli hygienu zakončit výplachem úst ústní vodou. Vyberte si takovou vodu, která je určena především na zdravé zuby a dásně. Díky jejímu používání se vyhnete krvácení dásní, vřídkům, váčkům, zubním kazům a také největšímu strašákovi - paradentóze. A právě taková je ústní voda s Chytrou houbou - Pythium oligandrum. Tento mikroorganismus příznivě působí v ústní dutině a účinně zabraňuje krvácení dásní.
 2. Omezte konzumaci KÁVY A ČERVENÉHO VÍNA. NA CIGARETY ZAPOMEŇTE!

Den začínáte kávou, během pauzy si odskočíte na cigaretu a večer to zakončíte dvojkou červeného? V tom případě se nemůžete divit, že vaše zuby mají k bílé barvě daleko, přesto, že každý měsíc utrácíte za bělící pasty, ústní vody či bělení zubů. Každá radost něco stojí, a pokud chcete okouzlovat zářivým úsměvem, omezte konzumaci kávy, čaje, červeného vína a zlozvyku jménem cigarety se raději zbavte úplně. Další překážkou na cestě za bílými zuby je užívání antibiotik, které se ukládají v kostech a zubech, a vaše zuby tak mohou mít nádech žlutého až šedého odstínu. K zdravému úsměvu vám dopomůže například zelenina, ale také ovoce, jako jsou jablka a jahody.

 1. VYHNĚTE SE sladkostem a slazeným limonádám

Dopřejete si každý den čokoládové tyčinky a colu? Pak byste to měli znovu zvážit. Konzumace sladkostí a přeslazených limonád je nejen velmi škodlivá pro lidský organismus, ale bohužel je to i ničitel zubní skloviny a narušitel ústní mikroflóry. V ústech se snižuje pH, a tím dochází k rozpouštění minerálů zubní skloviny. Takto oslabený zub je mnohem náchylnější k vzniku zubního kazu. Kromě cukru jsou velkým nepřítelem i citrusy, které jsou sice bohatým zdrojem vitaminu C, ale kyselost je pro zuby pohroma.

 1. NAVŠTĚVUJTE ZUBNÍHO HYGIENIKA

Ještě před pár lety nebylo zvykem navštěvovat zubního lékaře

a zároveň i dentálního hygienika. Možná to vypadá jen jako trend dnešní doby, ale má to své opodstatnění.

„Dentální hygienik důkladně vyčistí zuby a dásně, odstraní plak, kámen a pigmenty. Správně instruuje pacienta a doporučí mu vhodné pomůcky dentální hygieny. Pravidelnou návštěvou si pacient prodlužuje životnost svých zubů a zlepšuje celkové zdraví. Dokážeme předcházet bolestem zubů a pigmentacím, otokům dásní a celkovému oslabení imunitního systému v důsledku dlouhodobého zánětu v ústech a někdy i infekčních ložisek,“ vysvětluje zubní hygienička Lenka Rusinková.

 1. Zubnímu lékaři SE NIKDY nevyhýbejte

Návštěva zubního lékaře je téměř pro každého člověka velmi stresující. Naštěstí dnes existuje mnoho zubařů s citlivým přístupem, kdy vrtání zvládne i ta největší "padavka". Abyste se zákrokům lékaře vyhnuli, je třeba ho pravidelně navštěvovat. Překonejte lenost a strach, vyplatí se vám to! A to minimálně v tom, že lékař odhalí zubní kaz v jeho počátečním stádiu. Stomatologa byste měli navštívit alespoň 2x ročně, abyste měli zdraví svých zubů pod kontrolou.

 1. DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ - ano či ne?

„V současnosti je bělení zubů velmi populární, ale musíme si uvědomit, že není pro každého! Pacient by měl mít v první řadě zdravý a ošetřený chrup, aby si bělením neublížil. Na trhu je mnoho přípravků na domácí bělení, ale v tomto ohledu by se měl člověk spoléhat výlučně na odborníky a nechat si doporučit typ a koncentraci bělení. Rozhodně nedoporučujeme bělení z drogerie a lékárny,“ upozorňuje dentální hygienička.

 1. Žvýkačka - ano či ne?

„Ano. Žvýkačky vyrovnávají pH v ústech asi po 20 minutách. Ideální je žvýkat je po jídle, kdy aktivují zvýšenou sekreci slin a částečně mechanicky odstraňují mikrobiální povlak ze zubů. Doporučuji žvýkačky bez cukru, maximálně 4krát za den,“ radí odbornice Lenka Rusinková.

Foto: iStock a BARD