Pelhřimov: nejen město rekordů

Město Pelhřimov leží v západní části kraje Vysočina a je známo především jako město rekordů a kuriozit. Návštěvníkům toho ale nabízí daleko víc. Na Masarykově náměstí v Pelhřimově se nachází renesanční a barokní domy s podloubím, uprostřed stojí empírová kašna se sochou sv. Jakuba. Stojí tu také kostel sv. Bartoloměje nebo socha sv. Jana Nepomuckého. Mezi známé dominanty patří také Dolní (Jihlavská) brána, kterou postavili v 16. století. Je to pětipatrová hranolovitá stavba, kde dnes sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Ze stejného období pochází i Horní (Rynárecká) brána. Mezi nejhezčí domy patří Šrejnarovský dům na severní straně náměstí nebo Fárův dům v pozdně barokním slohu, který má kubistickou podobu.

Jen to nej

Muzeum rekordů a kuriozit sídlí v Dolní (Jihlavské) bráně. Pětipatrová hranolovitá stavba je zajímavá sama o sobě, díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného se sem navíc podařilo nashromáždit unikátní exponáty, které jinde na světě nemají obdoby. Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší… to jsou přídavná jména, která najdete u řady exponátů v místním muzeu. Muzeum má tři části: historickou věž, expozici Zlaté české ručičky a zahradu s obřími exponáty. A instalace s předponou nej najdete i při procházce městem. Narazíte například na obří spínací špendlík nebo největší poštovní schránku. V Domě dobrých dnů si prohlédnete předměty, sestavené ze sirek, obraz z těstovin a další unikáty.

Za čerty a strašidly

Pokud se rádi bojíte, pak pro vás bude jistě lákavá návštěva Pelhřimovského pekla, které se nachází v podzemí Šrejnarovského domu. Staňte se na chvíli čerty či jen jako obyčejní hříšníci si plně užijte této interaktivní strašidelné expozice. Děti se můžou převléknout za malé čertíky. A jestli chcete v pohádkovém světě ještě chvíli zůstat, pak zamiřte za polednicí, rarášky či vodníky do Muzea strašidel. Zde se nachází unikátní naučná expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Nejen rodiny s dětmi si užijí návštěvu Děkanské zahrady, která se nachází za kostel sv. Bartoloměje a je nejhezčí zahradou ve městě. Můžete si zde upořádat piknik, obdivovat exotické ptáky ve voliéře nebo králíky v zookoutku. 

Výstup na vrch Křemešník

Vystoupat můžete také na vrch Křemešník, kde hnízdí sedm pohádkových havranů. Vrch Křemešník je vysoký 765 metrů a byla zde vyhlášena přírodní rezervace. Nachází se zde poutní kostel Nejsvětější trojice, ke kterému vede křížová cesta. Poutním místem se Křemešník stal díky studánce s léčivou vodou, pramen zde dosud vyvěrá, protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní. Zmínění havrani hnízdí na nedokončené stavbě romantického Větrného zámku z roku 1930 se sedmi zkamenělými havrany na věži. Projít se můžete také po naučné stezce, která vede kolem vrcholu.

Více tipů na výlety na WWW.vysocina.eu