Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na 5 nejdůležitějších věcí

Zatímco dovolená je o relaxaci, balení na ní je obvykle doprovázeno stresem. Pomůže si napsat seznam a pak jednotlivé položky odškrtávat. Rozhodně by na něm nemělo chybět následujících 5 věcí.

  1. Hotovost a platební karty

Pokud řešíte dilema, zda si vzít hotovost nebo jen kreditní kartu, zkušenosti dovolenkářů jsou jasné: musíte mít obojí. Dostatek hotovosti pro každý případ, a i platební kartu. A možná nejen jednu. Jsou totiž země, kde vaše karta nemusí fungovat. Problémy jsou například v bezcelních obchodech na letištích v Africe (Egypt, Tunisko, někdy i Turecko). Zbytečnému stresu, který si na dovolené nikdo nepřeje se vyhnete, pokud budete mít dostatek hotovosti nebo karty od různých poskytovatelů (Visa, Mastercard...).

  1. Doklady a pojistné smlouvy

Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu a průkazu pojištěného musíte mít letos mezi doklady také covid pas, případně potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. Pravidla cestování se mění ze dne na den, takže má smysl mít s sebou raději toto všechno.

A více než v jiných letech je v současné době vhodné cestovní pojištění do zahraničí, které pokrývá náklady na lékařskou péči, ztrátu zavazadel, storno dovolené nebo prodloužení pobytu z různých důvodů.

  1. Základní lékárnička

Cestovní lékárnička by neměla postrádat prášky proti bolesti, na teplotu a průjem. To je základ. Určitě není na škodu přibalit i něco na podporu trávení, na zmírnění alergické reakce (například po příliš dlouhém pobytu na slunci), gel na štípance, náplasti a rychloobvaz ve spreji.

Ať se na dovolené stane cokoliv, což samozřejmě nikomu nepřejeme, rychlý návrat do normálu pomůžou zajistit i správné doplňky stravy. Například beta glukan pomáhá imunitě lépe se vyrovnat se změnou prostředí, ve kterém je jiná voda, jiné viry, jiný denní režim. "Klinické studie ukázaly, že vysoce čistý beta glukan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné pomáhá imunitnímu systému lépe a rychleji se vyrovnat se změnami nebo zatížením. Gel s beta glukanem zase rychle regeneruje kůži spálenou sluncem nebo popálenou při nehodě u grilování.  Pomáhá také léčit drobná poranění kůže a tlumí následky štípanců," říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

  1. Vhodná kosmetika

Určitě máte své oblíbené a osvědčené kosmetické značky. Doporučujeme na dovolenou zabalit hlavně přírodní produkty bez další chemie. Tím se vyhnete různým nežádoucím reakcím, například na slunce nebo vysoké teploty. Na to jsou často citlivé děti, ale také mnoho dospělých. "Přírodní kosmetika, která je vhodná i pro děti a osoby s citlivou pokožkou, dokáže chránit, vyživovat, hydratovat pokožku nebo vlasy, ale zároveň neobsahuje dráždivé nebo škodlivé látky," říká certifikovaná expertka na přírodní kosmetiku Lenka Petrovičová ze společnosti Ťuli A Ťuli.

Na domácí i zahraniční dovolené jistě oceníte funkční a zároveň přírodní repelent jako ochranu proti hmyzu (komárům, vosám, klíšťatům). Oproti svým "chemickým bratrům" má nesporné výhody: je šetrný k pokožce a hydratuje ji, protože bývá vyroben na olejové bázi a bez dráždivých látek, opravdu pěkně voní, ale takovými přírodními vůněmi, které hmyz odpuzuje. "Dobrou ochranu poskytuje například repelent z jojobového oleje a z čistých silic citronové trávy, pačuli, palmarosi a levandulového oleje," dává tip L. Petrovičová.

Voňavé přírodní repelenty jsou také vhodné pro děti a ty se nebrání jejich aplikaci. Nechat si na tělíčko rozetřít olejíček je něco úplně jiného než zakrýt si oči, zadržet dech a dostat dávku divně vonícího spreje na oblečení.

  1. Ochrana proti slunci

Chránit si pokožku před slunečním UV zářením je nutné nejen během dovolené u moře, ale i na horách. A určitě i v zamračených dnech, protože záření proniká i skrz mraky. Funkční ochranu mají pouze opalovací krémy, které chrání před UVA i UVB zářením.

"100% ochrana je zajištěna krémy s homogenním krycím filtrem nové generace SunCan MTA. Pokud opalovací krém navíc obsahuje také kyselinu hyaluronovou, pokožka je nejen chráněná, ale také hydratovaná," říká Katarína Demetriou z farmaceuticko-kosmetické společnosti Pharma MKL.

Dermatologové doporučují používat opalovací krém, spreje a mléko s ochranným faktorem 30 nebo více. Vědecké experimenty zároveň dokazují, že na dovolenou opalovací krém s SPF 30+ stačí, protože rozdíl v ochraně ve srovnání s SPF 50+ je minimální. "Je to tak, SPF 30+ dokáže odfiltrovat až 96,7 % UVB záření, zatímco SPF 50+ 98 % UVB záření, což v podstatě není žádný rozdíl," konstatuje K. Demetriou. 

Za ochrannou tyčinku na rty s UV faktorem vám poděkují vaše ústa, za ochranný sprej na vlasy zase vaše koruna krásy. Ať nechybí ve vaší dovolenkové výbavě, ať si odpočinek do syta užijete!