Kvašení zeleniny je znovu v módě díky účinkům na zdraví i stylovým kvašákům

Kvašení zeleniny je jedním z nejstarších způsobů uchovávání potravin. V současné době, kdy je trendem sezónnost, lokální produkty a návrat ke kvalitní stravě, by vás neměly minout krásné nádoby na kvašení od českých tvůrců z Fleru. Vyberete si, ať už dáváte přednost minimalismu nebo sázíte na rustikálnost.

Střevní mikroflóra zajásá

Kvašení zvyšuje stravitelnost zeleniny a naše tělo z kvašené zeleniny neboli pickles získává více vitamínů, laktobacilů, enzymů i minerálů. Mléčné kvašení tedy benefity zeleniny nejen zachovává, ale dokonce je násobí. Při pravidelné konzumaci si budujeme a udržujeme zdravou střevní mikroflóru, která je nezbytná pro správné trávení i imunitu. Vedle pozitivního vlivu na střeva působí blahodárně i na další orgány jako játra, žaludek nebo močové cesty.

„Například kysané zelí bylo všelékem našich babiček, protože zvyšuje imunitu, podporuje plodnost a působí i proti depresím. Abychom benefity ze zelí získali, musíme dát pozor na to, že kupujeme produkty bez chemie. V ideálním případě připravujeme kvašené zelí doma,“ říká Eva Skoblíková ze značky mago.

Kvasit můžeme mnoho druhů zeleniny: zelí (červené, bílé i čínské), mrkev, petržel, celer, cibuli, ředkve, ředkvičky, červenou řepu, okurky, cukety, růžičky květáku, kapustu, papriky, brokolici, česnek… Pro obměnu chutí můžeme přidat libovolné koření a bylinky.

Kvašák malý buclatý 2l - Ohnivý rej, 1 332 Kč, Kvašák maxi buclatý 5,7 l - Jarní louka, 1 742 Kč, Kvašák maxi s vodním zámkem 5,4 l - Z hlubin, 1 709 Kč

Na Fleru najdete desítky kvašáků nejrůznějších designů. Na chalupě nebo v tradičně zařízeném bytě se budou vyjímat ručně točené kameninové nádoby na kvašení od značky mago z Českého ráje. Na výběr je z mnoha barev i velikostí, výhodou je, že je můžete mýt v myčce.

Recept na kvašenou zeleninu podle Fler.cz/mago

Stačí nakrájet zeleninu na libovolně velké kousky a osolit. Soli však nesmí být příliš, většinou se doporučuje 10 až 15 gramů na 1 kilogram zeleniny. Čím více soli, tím pomalejší kvašení. Zeleninu můžete ochutit nejrůznějším kořením i bylinkami, pro začátek ale stačí pouze kmín. Pak už můžete začít plnit pečlivě vyčištěný kvašák, přičemž je třeba zeleninu udusávat tak, aby mezi jednotlivými vrstvami bylo minimum vzduchu. Kvašáky se plní maximálně 2 centimetry pod horní okraj.

Nakonec stačí přilít převařenou vychladlou vodu, která zaručuje, že se k zelenině nedostane vzduch. Proto se s ní nešetří a nad zeleninou by měla být právě 2 centimetry vysoká vrstva vody. Takto připravenou směs stačí přiklopit a nechat alespoň 4 dny kvasit při pokojové teplotě. Další recepty od mago najdete zde.

Jednoduchý interiér skvěle doplní elegantní kvašáky značky Keramika Vanya. Pořídit si k nim můžete i víčko bez otvoru, díky kterému získáte univerzálnější nádobu třeba na nakládání hermelínů nebo utopenců.

Kvašák bílý lesklý 1,5 l, 1 275 Kč, Kvašák černý matný 1,5 l, 1 275 Kč

U všech kvašáků z Fleru se můžete spolehnout na vysokou kvalitu a českou ruční výrobu.