Mezinárodní den přátelství: náramky přátelství zažívají renesanci. Jak je vyrobit?

Mezinárodní den přátelství je poměrně novým svátkem. Slaví se teprve od roku 2011 a každoročně připadá na 30. července. Lidé po celém světě si den přátelství připomínají různými způsoby, mezi ty nejčastější patří drobné dárky. Do popředí zájmu se tak opět dostávají náramky přátelství.

Náramky přátelství byly v 90. letech naprostým hitem a nyní jsou zase v kurzu. Nejde ale už jen o náramky udrhané z barevných bavlnek, vyrábějí se z nejrůznějších korálků a přívěsků. „Při výrobě náramku je možné použít jakýkoli materiál, libovolnou barevnou kombinaci nebo originální přívěsek. V posledních letech jsou velmi oblíbené minerály, kterým jsou navíc připisovány pozitivní účinky. Za kámen přátelství je považován sytě modrý lapis lazuli. Věří se, že tento polodrahokam je vhodný pro meditace, protože přináší hluboký vnitřní klid a mír, působí proti depresi a rychle odstraňuje stres, dodává odvahu, zvyšuje psychické vědomí, přináší soucit, poctivost a čestnost. Pro výrobu náramku přátelství je proto ideální volbou. Náramky z minerálů lze navíc doplnit přívěskem se znamením zvěrokruhu a vyrobit tak osobitý šperk pro nejlepšího přítele na míru,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Z náramků přátelství se během let stal oblíbený módní doplněk, do svého sortimentu je zařadila i spousta módních značek. Kouzlo pravého náramku přátelství ale spočívá především v tom, že ho někdo vyrobil pro druhého vlastnoručně. „Aktuálním trendem v oblasti šperků je minimalismus, který se promítl i do šperků pro přátele. Hitem jsou jednoduché šňůrky s přívěskem. K velmi populárním patří náramky v základu z nylonové Shamballa šňůry – jsou minimalistické, pohodlně se nosí a nevyžadují takřka žádnou údržbu. Navíc je ocení i jejich tvůrci, hotové jsou totiž doslova za pár minut. Nejčastějším motivem přívěsků pro kamarády je symbol nekonečna. Oblíbeným motivem jsou také andělíčci a často se přátelům darují proto, že symbolizují ochranu. Fantazii se ale meze nekladou a je možné vybrat si i různé přívěsky, které se váží třeba k tomu, jak nebo kde jste se poznali, případně k nějakému společnému zážitku nebo koníčku,“ uvedla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

Náramek přátelství zvládnou hravě vyrobit i děti. Ty patří k velmi kreativním korálkářům a často vytvoří hezčí šperky než jejich rodiče. „Mezi nejmenšími dětmi jsou velmi oblíbené barevné dřevěné korálky, plastové korálky s písmenky nebo silikonové korálky v pastelových barvách. Se všemi se velmi snadno pracuje a výrobu náramku pro svého kamaráda zvládnou i předškoláci,“ uzavřela Zuzana Dobšíčková.

Náramek přátelství za pár minut

Materiál: spojovací díl nekonečno, spojovací kroužek (2 ks), Shamballa šňůra.

Postup: K náramkovému základu připojíme rozevřením spojovacích oček spojovací díl se zvoleným přívěskem a kroužky uzavřeme. A náramek je hotov.