Chcete být v dobré kondici? Zdravě jezte a přidejte třeba aktivity spojené s vodou.

Poněkud zvláštní rok je za námi, který se na každém z nás nějak podepsal... U většiny z nás se však odrazil v kilech navíc a v nelichotivých špíčcích. Hlavně nepropadejte panice! Kombinace pestré vyvážené stravy a vhodného pohybu udělá své.

Rozhodně se vyvarujte jakýmkoliv extrémním dietám, které vám spíše ublíží, než pomohou, pravidelně jezte, nejlépe po 2–4 hodinách, aby mělo tělo dostatek času jídlo strávit a zároveň nedocházelo k hladovění. Obloukem se vyhněte všem průmyslově zpracovaným potravinám jako jsou slané brambůrky, chipsy, sladkosti a polotovary, které vás dlouhodobě nezasytí a místo toho naopak podpoří další nezkrotnou chuť na cokoliv, co zrovna najdete v lednici. Odborníci radí držet se zlatého Paretova pravidla 80/20 – 80 % jídelníčku sestavit z nutričně hodnotných potravin a k tomu si občas v rámci těch zbývajících 20 % pochutnat na oblíbeném dortu, porci guláše nebo kousku pizzy.

Vodními radovánkami k dokonalé postavě

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, obzvláště v tropických dnech. Zároveň je jednou z nejlepších, nejkomplexnějších, a navíc nejbezpečnějších sportům pro pálení kalorií. Zapojujeme při něm totiž celé tělo, a kromě síly a svalové vytrvalosti má pozitivní vliv na náš spánek, srdce i plíce. Buďme ale na pozoru, našemu tělu prospívá pouze tehdy, je-li pohyb proveden správně: „Vytrčená hlava nad hladinu a zlomená záda při rekreačním plavání ubližují páteři. Proto cítí-li lidé určité bolesti svalového aparátu, lze jim rekreační plavání doporučit pouze v případě, že dodrží správný plavecký styl,“ upozorňuje vedoucí fyzioterapeutka Iva Bílková z pražské FYZIOkliniky.

Nejrozšířenějším a pravděpodobně nejstarším stylem plavání jsou prsa. Tento klasický způsob má ale spoustu nevýhod, protože je náročný na souhru pohybů horních i dolních končetin. Proto si dávejte pozor na záběr pažemi, který probíhá pod vodou a vede do stran, zatímco záběr nohou vychází z kolen, jež by se měly vzdalovat do šířky boků.

Nesmírnou popularitu nyní získává sport nazvaný paddleboard, tedy pádlování na prkně vestoje. Ačkoliv to na první pohled vypadá na jednoduchou zábavu, paddleboard může potrápit i zkušeného atleta. Kromě zlepšení kondice je jízda na prkně takovým malým tréninkem v posilovně, protože zapojujete ruce, ramena, prsní svaly, břicho, záda a v neposlední řadě i nohy a hýždě. Zároveň dochází k zpevnění středu těla a ke zdokonalení motorických schopností, stability a celkové koordinace. Proto je tato vodní aktivita skvělou prevencí bolesti zad i kloubů ale i dalších zdravotních neduhů. Kromě samotného paddleboardu budete potřebovat ještě pádlo a vysokotlakou pumpu. Pokud si však nechcete dělat starosti s dokupováním těchto doplňků, obchodní síť Hervis Sports nabízí rovnou celé sety WAVE RIDER 10 s kompletním příslušenstvím za 6 499 Kč.

Uvedené ceny platí do 22. 6. 2021 nebo do vyprodání zásob.

Potřebné sportovní vybavení najdete na www.hervis.cz.