Co Čech, to cyklista, který drží krok s technickými i módními trendy!

Jste nadšený cyklista? Tak vězte, že obchodníci potvrzují, že nejen rozvolnění, ale především jaro samotné vede k extrémní poptávce po kolech. Bicykl se stává takřka nedostatkovým zbožím a čím dál tím více Čechů ho zvolilo jako ideálního prostředníka pro aktivní pohyb venku. Pokud už své kolo máte, nebo zvažujete jeho koupi, připravili jsme pro vás pár zaručených tipů, které udělají z obyčejné projížďky nezapomenutelný zážitek!

Cyklistika se mezi Čechy dlouhodobě umísťuje v žebříčku oblíbených sportů na prvním místě. A není se čemu divit, má totiž blahodárné účinky nejen na naše zdraví, ale také na psychiku. Díky jízdě na kole si vyčistíte hlavu od každodenních starostí a dalšího stresu v práci či doma. Příjemný pobyt na čerstvém vzduchu navíc prospívá také k fyzické zdatnosti a zároveň jde o vhodnou prevenci proti obezitě nebo vysokému krevnímu tlaku. Kromě toho šlapání do pedálů pomáhá tvarovat svaly nejen na nohách, ale také na rukou nebo zádech. Oproti běhu je to aktivita méně náročná a nezatěžuje tak výrazně pohybový aparát. A k tomu jde o skvělý cestovatelský zážitek.

Dnes máme na výběr z široké nabídky kol či elektrokol. Jednotlivé modely se od sebe liší průměry kol, výškou rámu, materiálem ale i cenou. Ideální pro cykloturistiku je trekové kolo, které je zároveň skvělou volbou pro všechny začátečníky. S takovýmto typem můžete jezdit na asfaltce i polní cestě.  Naproti tomu horská kola s pevným nebo celoodpruženým rámem doporučujeme již zdatnějším jezdcům, protože jsou určena převážně pro jízdu mimo zpevněné komunikace, tedy například polní a lesní cesty nebo náročnější terén. Velký boom v posledních letech zažívají elektrokola. Jejich prodeje stoupají každoročně o desítky procent. Zhruba každé třetí městské, krosové nebo horské kolo v ČR jezdí na elektrický pohon. 

Hervis Sports nabízí zájemcům o kola  Cykloporadnu, ve které se mohou podívat na širokou nabídku zboží a dle základních parametrů i vlastních potřeb vybrat si to své vyvolené. Zakoupené kolo pak hladce podle internetového návodu smontují. Stačit bude základní sada inbusů, klíč číslo 15 a přibližně 5 minut času,“ dodává Jan Štádler. Do dalších služeb společnosti spadá také Servis kol v rámci něhož vám profesionální technici zkontrolují celkový stav kola, popřípadě opraví nebo vymění jeho poškozené části. Co ještě potřebujete? Správné oblečení, které můžete vrstvit. Oblíbená švédská značka Craft nabízí funkční ergonomické oblečení navrhované ve spolupráci s nejlepšími sportovci světa, které uspokojí nároky tuzemské cyklistiky. Na cyklovýbavu se zaměřuje také slovenský výrobce outdoorového oblečení Northfinder.

Nejkrásnější české cyklostezky jako na dlani

V Česku je více než třicet dva tisíc kilometrů cyklostezek a nových rok od roku přibývá. Stejně jako v tom loňském, tak i v roce letošním budou cyklovýlety patřit bezesporu opět k nejoblíbenějšímu letnímu poznávání tuzemských krás plných historických skvostů i nedotčené přírody. Rájem řady cykloturistů se díky rovinatému terénu stávají Jižní Čechy, jež jsou díky své nenáročnosti vhodné i pro ty nejmenší cyklisty.  Okolo Třeboně vede 39 kilometrů dlouhý uzavřený okruh, kde se snoubí příroda s historickým pozadím. Na další cyklostezce mezi Hlubokou nad Vltavou a Českými Budějovicemi budete mít na očích jeden z nejkrásnějších neogotických klenotů Evropy, zámek Hluboká nad Vltavou. Žně zažívá také cykloturistika na Moravě. Region Jižní Moravy je z velké části rovinatý, přírodně a kulturně velmi pestrý, a proto je ideální pro rodinné dovolené. Kromě krajiny poseté vinnou révou nabízí jedny z nejkrásnějších historických památek. Zářným příkladem jsou třeba Lichtenštejnské cyklotrasy, jež spojují nejkrásnější památky rodu Lichtenštejnů v oblasti Lednicko-valtického areálu táhnoucí se 90 km směrem do Dolního Rakouska.