O pohádce Princezna zakletá v čase se mluví v superlativech, velké pochvaly se dočkal i soundtrack

Hudba je jednou z nosných částí úspěšného filmu. To se potvrdilo i u nové české fantasy pohádky Princezna zakletá v čase režiséra Petra Kubíka, která sklízela úspěchy od premiéry 17. 9. 2020 až po opětovné zavření kin. Autorem hudby je současně i spoluscenárista filmu Lukáš Daniel Pařík, úspěšný autor, který před pár lety vstoupil na hudební scénu vlastním symfonicko-rockovým muzikálem. Stejně jako u celé řady dalších členů realizačního týmu byla Princezna zakletá v čase jeho debutem v oblasti celovečerního filmu.

Velmi dobré hodnocení filmových kritiků, skvělé ohlasy od diváků, a hlavně úspěch filmové písně „Tam za řekou“, nazpívané československou superstar Terezou Maškovou a hlavními herci přímo z filmu, vedly k vytvoření soundtracku, který 23. 10. 2020 vydává společnost Warner Music.

Bezmála 1hod 20 minut dlouhý soundtrack s epickými orchestrálními pasážemi, jaké známe spíše ze zahraničních produkcí, obsahuje i virální píseň Tam za řekou, která ve filmu zní v podání držitelky Českého lva Elišky Křenkové. Verzi pro česká rádia nazpívala československá superstar Tereza Mašková v doprovodu hereckého obsazení pohádky: Marka Lambory, Natálie Germáni, Jana Révaie a dalších. Obě verze jsou na albu zahrnuty.

„Stejně jako u příběhu i u hudby jsme chtěli udělat krok vpřed a nemít ve filmu jen prvoplánově sladkou, klasicky pohádkovou hudbu. Rozhodl jsem se proto přistoupit k temnému orchestru, výrazným partům violoncell, mužským sborům a k ohromnému spektru bicích nástrojů, jaké můžeme najít třeba u Hanse Zimmera. Celý soundtrack je protkán motivy z filmu. Najdete například hudební motiv popisující vztah mezi princem a princeznou, který se proměňuje spolu s tím, jak oba hlavní protagonisté stárnou a vztah mezi nimi se vyvíjí,“ říká Lukáš D. Pařík. „Takové množství pozitivních reakcí jsme asi nikdo nečekali, nevěděl jsem, jak český divák bude vnímat takovou hudbu. Jsem vážně moc vděčný,“ dodává.