Podzim v šatníku: doplňky z přírodních materiálů nesmějí chybět

Podzim je tu a s ním přichází i čas vyměnit v šatníku svěží a barevné letní oblečení za to v tmavších barevných odstínech, které jsou právě v tomto období populární. Během letošního podzimu budou hrát prim odstíny vínové, hořčicové nebo tmavě zelené barvy. Právě k nim skvěle pasují doplňky z přírodních materiálů. 

I letošnímu podzimu vévodí přírodní tóny oblečení, které jsou v tomto období žádané. Na předních příčkách popularity se i letos objeví stálice, jako je hořčicová, oranžová, tmavě zelená nebo vínová. Novinkou letošního roku bude růžová v tmavých pastelových odstínech. Ročnímu období je třeba přizpůsobit i módní doplňky. „Během podzimních měsíců patří k nejoblíbenějším módním doplňkům ty vyrobené ze dřeva. Dřevěné korálky a komponenty nabízí širokou škálu tvarů, velikostí i barev. Součástí naší nabídky jsou surové dřevěné korálky, ale také korálky barvené trvanlivými ekologickými barvami. Barevné korálky jsou navíc lakované, aby barva nepouštěla. V posledních letech je trendem výroba šperků z křišťálové pryskyřice a i podzim se do této tvorby promítá. Ženy v tomto období velmi rády zalévají například spadané listí a vyrábějí z něj trendy módní doplňky od náušnic až po přívěsky na kabelky, díky čemuž jim velmi snadno dodají podzimní nádech,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Čím dál tím oblíbenější jsou na podzim Mala náramky s hedvábným barevným střapcem. Nejběžněji se vyrábí právě ze dřevin, oblíbená je kombinace dřevěných korálků se skleněnými. V posledních letech je trendem jejich výroba z Rudrakshy - přírodního dřevnatého semínka v červené až hnědé barvě stromu pocházejícího z východní Asie. „Mala náramky už dávno neslouží pouze k výrobě růženců pro buddhistické mnichy a hinduistické guru, naopak si získávají stále větší oblibu i na Západě. Jejich výroba se ale stále řídí zažitými pravidly - Mala růženec se musí vždy skládat z násobků 9 korálků. Náhrdelníky se však vždy vyrábí přesně ze 108 korálků a poté jsou zakončené speciálním guru korálkem. Tyto počty nejsou vybrány náhodně, 108 je v buddhistické a hinduistické víře důležité číslo, jelikož se věří, že přesně tolik hříšných tužeb musí člověk překonat, aby dosáhl opravdového osvícení. Mala ale není pouze módní doplněk, svého majitele by měla ochraňovat před negativními okolními vlivy a podporovat jeho duchovní rovnováhu,“ vysvětlil Martin Stibor.

K babímu létu určitě patří boho styl. Ten v sobě ukrývá romantiku, hippie styl, retro módu i tradiční etnické prvky – to vše se promítá nejen do oblečení ale i do doplňků. „Na boho neexistuje žádný návod, hlavní je cítit se dobře. Kombinuje korálky, střapce, výšivky a etnické vzory. Při výrobě módních doplňků se nebojte výrazných barev, které doplníte zemitými tóny. Do boho určitě patří pruhy, květiny i aztécké vzory - to všechno v sobě moderní hippie styl může zkombinovat. Při výrobě šperků je hlavní popustit uzdu své fantazii, do boho patří vrstvené náramky i náhrdelníky nebo kruhové náušnice se střapci. Nespoutanost boho stylu se odráží i v účesech. Vlasy je třeba nechat rozevláté, doplněné například jen několika copánky. Takový účes si přímo říká o čelenku – ať už výraznou květinovou, decentní korálkovou, nebo romantickou z řetízků,“ vyjmenoval Martin Stibor.

Velké oblibě se těší i doplňky z přírodních minerálů a drahých kamenů. „Popularitu si tyto přírodniny získaly zejména svojí barevností, energií a unikátním leskem. Drahé kameny a minerály fascinovaly člověka od pradávna. Už ve starém Egyptě a Mezopotámii věřili, že kameny ovlivňují fyzické i psychické pochody v těle. Vyráběli z nich amulety, byly součástí ochranných i posilujících lektvarů. Lidé věřili, že drahé kameny mají moc zahánět zlé síly, neštěstí, neduhy, chrání před uřknutím a pomáhají překonat těžká období života. V poslední době se lidé k síle drahých kamenů opět začali obracet,“ uvedl Martin Stibor.

Pro milovníky minimalismu jsou vhodným podzimním módním doplňkem kožené řemínky. „Kožené řemínky jsou vyrobeny z kvalitní hověziny nebo vepřovice. Řemínky jsou vhodné na zavěšení přívěsku, výrobu šperků i pro nejrůznější řemeslné techniky. Vhodně se kombinují s dalšími přírodními materiály, jako jsou dřevěné korálky či minerály. Všechny řemínky máme k dispozici ve více tloušťkách, v kulatém i plochém provedení a v široké nabídce barev,“ uzavřel Martin Stibor.