I o šperky je třeba pečovat. Jak jim vrátit ztracený lesk?

Náušnice po babičce, zásnubní prsten nebo řetízek k narození potomka – většina žen běžně nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Aby neztratily svůj třpyt a lesk ani po letech nošení, je třeba se o ně starat.

Většina lidí, kteří šperky nosí, dělá v péči o ně řadu zásadních chyb – nesundává je při sportu či koupání v bazénu nebo je neukládá na tmavé místo. „Existuje pár obecných tipů, jak udržet šperky čisté a zářivé. Mezi ně patří například jejich sundávání před sportem, kdy se pokožka potí a tím mění PH na šperku. Každý člověk má navíc jiné PH, což znamená, že různým lidem stejné šperky reagují jinak, některým lidem mohou vydržet zářivé roky, u jiných mohou svůj lesk ztratit už během pár týdnů. Je třeba pamatovat i na to, že šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou a také do sprchy, kde mohou být v kontaktu s mýdlem či šamponem a nemusí být správně osušeny. Obecně by se měly šperky vyhnout kontaktu s parfémy nebo tělovými krémy a nevystavovat dlouhodobému slunečnímu záření. Podstatné je i ukládání šperků, ty by měly být na tmavém a suchém místě ve šperkovnici nebo v sáčku z mikrovlákna. Pozor také na mechanické poškození – například když je na jedné ruce víc náramků, mohou se o sebe třít a vzájemně se ničit nebo se mohou škrábat při práci na počítači o desku stolu,“ vyjmenoval Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Zpravidla nejdříve se vady objevují na povrchově upravených špercích – například pozlacených. „Povrchová úprava je často velmi tenká. Taková vrstva je pak náchylná na nesprávné zacházení. Povrchová úprava čím dál víc matní a bledne, až prostoupí základní kov nebo nižší vrstvy povrchové úpravy. Speciálních povrchových úprav je celá řada. Nejčastěji je to galvanizace - pokovování drahými kovy, jako například stříbření, zlacení, rhodiování nebo platinování. Životnost povrchové úpravy je závislá hlavně na tvrdosti daného kovu, ale také například na povrchovém lakování dané úpravy, která drahý kov chrání. Jednou z nejodolnějších a dlouhou dobu nejrozšířenějších úprav bylo rhodiování, protože rhodium je velmi tvrdý kov. Bohužel ale v posledních letech cena rhodia extrémně vzrostla, v posledních měsících se pak cena vyšplhala natolik, že celý bižuterní průmysl začal rhodium opouštět a přechází k platinování,“ vysvětlil Martin Stibor.

Ten, kdo má doma sbírku šperků, určitě zná proces čištění ultrazvukem nebo to, že je jednou za čas musí přinést do klenotnictví. Existuje i spousta možností, jak se o šperky šetrně starat doma. „Čisticí kosmetika na šperky často ušetří nejen cestu do klenotnictví, ale i nemalou částku. Značky, které se specializují na domácí čištění šperků, není úplně snadné najít. Na českém trhu se ale sehnat dají a obsahují nejen čisticí roztoky, ale také speciální leštidla a další praktické produkty. My našim zákazníkům doporučujeme prvotřídní kosmetiku na šperky značky Connoisseurs,“ uvedl Martin Stibor.

Drahých kamenů a vzácných kovů, ze kterých se šperky vyrábějí, existuje celá řada. Každý přitom potřebuje specifickou péči. Mezi nejoblíbenější šperky v Česku patří ty stříbrné. „Pro stříbrné šperky je typické, že při běžném nošení oxidují, což způsobuje jejich začernání. Může za to několik vnějších vlivů od PH naší pokožky přes počasí po parfémy, krémy a další látky, které přijdou se stříbrem do kontaktu. Pro čištění stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění, jako je např. antická patina, je ideální čisticí roztok s praktickým zásobníkem, do kterého se šperky jednoduše vloží a následně ponoří na dno lázně s roztokem. Šperky stačí ponořit na 10 vteřin, omýt vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Speciální roztok je netoxický a postará se o odstranění oxidace, nečistot a šperky zanechá lesklé. Pokud jsou stříbrné šperky rhodiované nebo je třeba očistit jen jejich část, doporučujeme místo roztoku použít speciální suché utěrky. Ty mají dvě vrstvy – bílá se stará o odstranění nečistot, zatímco fialová jim následně vrátí lesk. Speciální utěrka, která postupem času může zčernat, je na více použití. Zčernání nesníží její účinnost, její vyprání však ano,“ popsal Martin Stibor.

Zlaté šperky, podobně jako stříbrné, běžným nošením ztrácí lesk, mohou se jemně poškrábat nebo se na nich usazují nečistoty. „Čisticí roztok na šperky z drahých kovů funguje na stejném principu jako roztok na stříbrné šperky – šperk se položí do zásobníku, ponoří na dno roztoku na 30 vteřin, poté se omyje pod vlažnou vodou a osuší měkkým hadříkem. Speciální polymery v roztoku se mimo jiné postarají také o malé vlásečnicové škrábance na šperku, které vyplní. Tento roztok je možné použít také na platinové šperky či šperky, které v sobě mají vložené drahokamy, jako jsou diamanty, safíry a další drahé kameny, které mají pevné lůžko a nejsou vlepené lepidlem. Další alternativou jsou speciální utěrky, které jsou ideální i pro pozlacené šperky. Utěrka funguje na stejném dvoufázovém principu – bílá čistí a fialová leští - snadno vrátí lesk starým prstenům nebo zlatým hodinkám,“ vyjmenoval Martin Stibor.

Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami patří do zvláštní kategorie, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy, je proto potřeba s nimi zacházet opatrně. „Čisticí roztok na šperky s perlami a polodrahokamy funguje na bázi zásobníku a roztoku, který má ovšem šetrnější složení. Jejich majitelé se tak nemusejí bát, že jim roztok zničí perleť na perlách nebo popraská minerál. Tento roztok je totiž speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby tyto křehké přírodní materiály, od opravdu delikátního opálu a korálu po ametyst a onyx, zůstaly nepoškozené,“ ujistil Martin Stibor.

Šperky s diamantem – často mezi ně patří zásnubní prsten, který ženy nerady sundávají. To je ale chyba. Například při koupeli by ho na prstě mít neměly. Důležitá je i pravidelná péče, aby neztratil svůj lesk. „Pro péči o diamanty a drahokamy je ideální čisticí pero. To je nejen praktické, protože se vejde i do kabelky, ale snadno se s ním vyčistí kromě diamantu i celý prsten. Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku. Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím se poté otírá šperk i diamant nebo jiný drahokam, dokud se nevytvoří lehká pěna. Důležité je potřít i spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže, a je tak nejvíce vystaven oxidaci,“ upozornil Martin Stibor.

Existuje i univerzální přípravek – čisticí pěna, která je vhodná pro všechny druhy šperků a drahých kamenů. „Velmi často se stává, že lidé přesně nevědí, například u zděděných šperků, z jakého kovu jsou vyrobeny nebo jaký kámen je v nich vložen. Pro ně je ideální čisticí pěna, která se chová šetrně ke všem šperkům, včetně těch s drahými kameny nebo polodrahokamy. Pěna se používá přímo na šperk, a pokud je třeba vetřít ji do záhybů, slouží k tomu speciální štěteček. Po 30 až 60 vteřinách stačí šperk omýt vlažnou vodou a osušit měkkým hadříkem. Pěna šperk hloubkově vyčistí a šperku navrátí ztracený lesk,“ uzavřel Martin Stibor.